Usługi budowlane to nie tylko sama budowa

  • 01.06.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Usługi budowlane to nie tylko sama budowa
Kiedy słyszy się, że ktoś prowadzi firmę budowlaną, zwykle przed oczami pojawia się stereotypowy obrazek budowy domu jednorodzinnego, wieżowca albo budynku firmowego. Tymczasem usługi budowlane to pojęcie bardzo szerokie, które obejmuje całą masę procesów związanych z samym przygotowaniem placu pod budowę, jak i jego późniejszym uprzątnięciem. Czym więc dokładnie są takie usługi i kto może w rzeczywistości z nich skorzystać?

Budowa to priorytet

Oczywiście budowanie to podstawowa usługa tego typu, obejmująca postawienie szkieletu domu albo jego pełne wymurowanie wraz z położeniem dachu oraz wykopaniem fundamentów. Budowlańcy mogą zająć się również takimi elementami jak przygotowanie nasypu, zrobienie wieńców dachowych, zbrojenia, szalunków, wylaniem betonu, czy nawet wyrównaniem terenu, na którym ma stanąć nowy budynek. Firma budowlana jak https://patyra.pl/ może też zająć się stabilizacją gruntu i jego podbudową, na przykład gdy teren jest wyjątkowo mokry.


 

Sprzedaż piachu i kruszywa

Ponieważ firmy budowlane korzystają z surowców takich jak piach, kruszywo, ziemia itp. bardzo często ich usługi budowlane są połączone z jednoczesną sprzedażą tych materiałów dla osób trzecich. Dla kupców to swoista okazja, ponieważ cena zakupu jest zwykle znacznie niższa niż w normalnych kopalniach, a dodatkowo mogą sami najpierw sprawdzić jakość surowca i jego przydatność.


 

Roboty wodociągowe i drogowe

Wśród usług budowlanych niezwiązanych z mieszkaniowymi, królują oczywiście roboty na rzecz miast, gmin czy powiatów, jak wykonywanie podkopów wodociągowych albo budowa dróg dla samochodów, chodników czy ścieżek rowerowych. Takie usługi różnią się pod względem technicznym od budowania domów, ale wykorzystywane są do nich podobne narzędzia i maszyny, dlatego jedna firma może z powodzeniem działać w obu tych segmentach rynku. Najczęściej zdarzają się jednak firmy specjalizujące się w jednym lub dwóch typach robót i wykonujące na przykład tylko usługi wodno-kanalizacyjne albo wspierające proces budowy autostrad poprzez wykonywanie nasypów.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: