Wymiana studencka, a pierwsza praca

  • 14.05.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Wymiana studencka, a pierwsza praca
Wielu studentów mających możliwość skorzystania z wymiany studenckiej zastanawia się, czy warto. Wiąże się z tym bowiem długoterminowy wyjazd poza granice kraju, pozostawienie swoich znajomych oraz rodziny i funkcjonowanie w nieznanym dotąd środowisku. To z kolei oznacza szybsze wejście w dorosłość. A jak udział w wymianie studenckiej wpływa na pierwszą pracę?

Gdy pracodawca wymaga doświadczenia

Przeglądając oferty pracy publikowane w różnego rodzaju serwisach internetowych, np. Pracuj.pl, zapewne wielokrotnie spotkałeś się z wymogiem, jakim jest doświadczenie zawodowe. Trudno wykazać się nim podczas rekrutacji do swojej pierwszej pracy. Jego brak może zrekompensować Ci wcześniejsza wymiana studencka. Nawet, jeśli praca nie będzie miała wiele wspólnego z tym, co robiłeś na studiach.

Wielu pracodawców docenia młodych ludzi otwartych na nowe doświadczenia i nie bojących się podejmowania wyzwań. Z każdym z tych elementów związana wymiana studencka. Jest duża szansa, że taki punkt zawarty w CV i Liście Motywacyjnym wyróżni Cię z tłumu kandydatów ubiegających się o dane stanowisko.

 

Język obcy i kontakt z inną kulturą

Dużym atutem w poszukiwaniu pracy są kompetencja, jakie nabędziesz podczas wymiany studenckiej. To przede wszystkim znajomość języka obcego i kultury kraju, w którym spędzisz jakiś czas. Poznasz mieszkających tam ludzi, ich zwyczaje i specyfikę danego środowiska. Przy okazji otworzysz się na różnorodność i być może obudzi się w Tobie chęć kreatywnego szukania nowych rozwiązań problemów, z którymi do tej pory się spotkałeś.

Lista kompetencji, jakie przywieziesz z wymiany studenckiej, jest długa. Pracodawca zwróci uwagę na to, że nie masz problemu z adaptacją w nowym otoczeniu, łatwo nawiązujesz kontakty interpersonalne i mimo młodego wieku jesteś osobą samodzielną oraz odpowiedzialną. Z takimi kompetencjami szybko zdobędziesz doświadczenie w nowej pracy.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: